Witamy na stronie. Dzisiaj jest Sobota, 27 Kwiecień 2024r.

O SPÓŁDZIELNI
INFORMACJE

ZASOBY
AKTY PRAWNE

NEWSLETTER












Cz³onkostwo w Spó³dzielni Mieszkaniowej

I. Nabycie cz³onkostwa w Spó³dzielni Mieszkaniowej przez osoby fizyczne

Cz³onkostwo w Spó³dzielni Mieszkaniowej osoby fizycznej, (choæby nie mia³a zdolno¶ci do czynno¶ci prawnych albo mia³a ograniczon± zdolno¶æ do czynno¶ci prawnych) powstaje z mocy prawa z chwil±:
1) nabycia roszczenia o ustanowienie spó³dzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego;
2) nabycia ekspektatywy w³asno¶ci;
3) zawarcia umowy nabycia spó³dzielczego w³asno¶ciowego prawa do lokalu;
4) zawarcia umowy o ustanowienie spó³dzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, je¿eli cz³onkostwo nie zosta³o nabyte wcze¶niej;
5) up³ywu terminu jednego roku, w odniesieniu do nastêpcy prawnego zmar³ego cz³onka (osoby bliskiej), je¿eli przed up³ywem powy¿szego terminu, jedna z wspó³uprawnionych osób, z³o¿y³a pisemne zapewnienie o gotowo¶ci zawarcia umowy o ustanowienie spó³dzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, z zastrze¿eniem pkt 6;
6) prawomocnego rozstrzygniêcia przez s±d w postêpowaniu nieprocesowym lub wyboru dokonanego przez spó³dzielniê, (je¿eli prawo odrêbnej w³asno¶ci, spó³dzielczego w³asno¶ciowe prawo do lokalu albo ekspektatywa w³asno¶ci nale¿a³o do wiêcej ni¿ jednej osoby), w sytuacji gdy wiêcej ni¿ jedna osoba z³o¿y³a pisemne zapewnienie o gotowo¶ci zawarcia umowy o ustanowienie spó³dzielczego lokatorskiego prawa do lokalu;
7) nabycia prawa do miejsca postojowego w gara¿u wielostanowiskowym lub gara¿u wolnostoj±cym;
8) nabycia prawa do u³amkowego udzia³u we wspó³w³asno¶ci gara¿u wielostanowiskowego.

II. Nabycie cz³onkostwa w Spó³dzielni Mieszkaniowej przez osoby prawne:

W przypadku osób prawnych zachodzi wy³±cznie w stosunku do ww. katalogu w pkt. I. nabycia cz³onkostwa z mocy prawa w Spó³dzielni Mieszkaniowej tj. ograniczenie zwi±zane z niemo¿no¶ci± przys³ugiwania osobie prawnej spó³dzielczego lokatorskiego prawa, co oznacza tak¿e niemo¿no¶æ zawierania umowy rodz±cej roszczenie o ustanowienie spó³dzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

III Wpisowe, udzia³y

Cz³onek Spó³dzielni nie jest obowi±zany do wniesienia wpisowego oraz udzia³ów.

IV. Nabycie cz³onkostwa w Spó³dzielni Mieszkaniowej przez ma³¿onków

Cz³onkami Spó³dzielni s± oboje ma³¿onkowie, je¿eli spó³dzielcze w³asno¶ciowe prawo do lokalu przys³uguje im wspólnie lub je¿eli wspólnie ubiegaj± siê o zawarcie umowy o ustanowienie spó³dzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.
W przypadku ma³¿onków warunkiem cz³onkostwa obojga jest wspólno¶æ prawa tj. ³±czna, w przypadku wspólno¶ci ustawowej ma³¿eñskiej – lub w czê¶ciach u³amkowych w przypadku rozdzielno¶ci maj±tkowej.

V. Nabycie cz³onkostwa Spó³dzielni Mieszkaniowej w przypadku odrêbnej w³asno¶ci lokalu

Poza nabyciem cz³onkostwa z mocy prawa, cz³onkiem Spó³dzielni mo¿e byæ równie¿ osoba, która naby³a prawo odrêbnej w³asno¶ci lokalu, pod warunkiem z³o¿enia deklaracji i przyjêcia w poczet cz³onków uchwa³± Zarz±du.
Osoba ubiegaj±ca siê o cz³onkostwo w Spó³dzielni obowi±zana jest z³o¿yæ pisemn± Deklaracjê cz³onka Spó³dzielni, zawieraj±c± nastêpuj±ce elementy: imiê i nazwisko oraz adres sta³ego zamieszkania, numer PESEL, inne dodatkowe dane kontaktowe, adres do korespondencji, o ile jest inny ni¿ adres lokalu.

VI. Wspó³w³asno¶æ u³amkowa prawa do lokalu

Je¿eli prawo odrêbnej w³asno¶ci lokalu, spó³dzielcze w³asno¶ciowe prawo do lokalu, ekspektatywa w³asno¶ci nale¿y do kilku osób, cz³onkiem Spó³dzielni jest tylko jedna z nich, chyba ¿e przys³uguje ona wspólnie ma³¿onkom. W wypadku zg³oszenia siê kilku uprawnionych rozstrzyga s±d w postêpowaniu nieprocesowym. Po bezskutecznym up³ywie wyznaczonego przez Spó³dzielniê terminu wyst±pienia do s±du, nie d³u¿szego ni¿ 12 miesiêcy, wyboru dokonuje Spó³dzielnia. Do czasu rozstrzygniêcia przez S±d lub dokonania wyboru przez Spó³dzielniê osoby, którym przys³uguje spó³dzielcze w³asno¶ciowe prawo do lokalu, prawo odrêbnej w³asno¶ci lokalu albo ekspektatywa w³asno¶ci mog± wyznaczyæ spo¶ród siebie pe³nomocnika w celu wykonywania uprawnieñ wynikaj±cych z cz³onkostwa Spó³dzielni.

VII. Cz³onkostwo w Spó³dzielni Mieszkaniowej ustaje z mocy prawa b±d¼ na skutek wyst±pienia cz³onka ze Spó³dzielni

Ustanie cz³onkostwa z mocy prawa nastêpuje w przypadku:
1)wyga¶niêcia spó³dzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego;
2)zbycia spó³dzielczego w³asno¶ciowego prawa do lokalu lub udzia³u w tym prawie;
3)zbycia prawa odrêbnej w³asno¶ci lokalu lub udzia³u w tym prawie;
4)zbycia ekspektatywy w³asno¶ci lub udzia³u w tym prawie;
5)wyga¶niêcia roszczenia o ustanowienie spó³dzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego;
6)rozwi±zania umowy o budowê lokalu, o której mowa w art. 18 (art. 3 ust. 6 ustawy o spó³dzielniach mieszkaniowych).

W przypadku gdy cz³onkowi przys³uguje w Spó³dzielni wiêcej ni¿ jeden tytu³ prawny do lokalu bêd±cego podstaw± uzyskania tytu³u prawnego utrata cz³onkostwa nastêpuje dopiero w przypadku utraty wszystkich tytu³ów prawnych do lokali w ramach Spó³dzielni. Regulacje te stosuje siê odpowiednio do cz³onka, który jest stron± umowy lub umów o budowê lokalu lub lokali.

Wyst±pienie cz³onka ze Spó³dzielni – prawo odrêbnej w³asno¶ci lokalu
1)Cz³onek Spó³dzielni, któremu przys³uguje prawo odrêbnej w³asno¶ci lokalu, mo¿e wyst±piæ ze Spó³dzielni za wypowiedzeniem, które pod rygorem niewa¿no¶ci powinno byæ dokonane na pi¶mie.
2)Okres wypowiedzenia wynosi 1 miesi±c ze skutkiem na koniec miesi±ca. Bieg wypowiedzenia rozpoczyna siê od pierwszego dnia miesi±ca kalendarzowego nastêpuj±cego po miesi±cu, w którym zosta³o z³o¿one wypowiedzenie.
3)Za datê wyst±pienia cz³onka ze Spó³dzielni uwa¿a siê nastêpny dzieñ po up³ywie okresu wypowiedzenia.
Wyst±pienie ze Spó³dzielni jest jednostronnym o¶wiadczeniem woli cz³onka, z³o¿onym wobec spó³dzielni bez przytaczania motywów jego podjêcia, powoduj±cym ustanie cz³onkostwa po up³ywie okresu wypowiedzenia ustalonego w statucie.

VIII. ¦mieræ cz³onka Spó³dzielni i ustanie podmiotowo¶ci osoby prawnej

Zmar³ego cz³onka skre¶la siê z rejestru cz³onków Spó³dzielni ze skutkiem od dnia, w którym nast±pi³a ¶mieræ.
Je¿eli zmar³y cz³onek pozostawi³ wiêcej ni¿ jednego spadkobiercê, spadkobiercy powinni w celu wykonywania przechodz±cych na nich praw maj±tkowych zmar³ego ustanowiæ wspólnego pe³nomocnika lub wskazaæ zarz±dcê ustanowionego przez s±d przy zastosowaniu przepisów kodeksu cywilnego o zarz±dzie rzecz± wspóln±.
Osoby wspólnie zamieszka³e lub maj±ce roszczenie do lokalu po zmar³ym cz³onku obowi±zane s± zawiadomiæ Spó³dzielniê o ¶mierci cz³onka Spó³dzielni sk³adaj±c akt zgonu w terminie do 30 dni. (§20 Statutu). Osobê prawn± bêd±c± cz³onkiem Spó³dzielni skre¶la siê z rejestru cz³onków ze skutkiem od dnia jej ustania.

IX. Podstawa prawa:

Ustawa o spó³dzielniach mieszkaniowych Dz.U.2020.1465 t.j. z dnia 2020.08.27 – art. 3 Statut Spó³dzielni Mieszkaniowej „Przodownik” w Tomaszowie Mazowieckim § 8 – 1 §10



<< powr?t



EKO Prodownik



Zasady selektywnej zbiórki odpadów
e-czynsze
Wej¶cie do systemu
e-czynsze


osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej Przodownik
osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej Przodownik
osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej Przodownik

Pliki do pobrania
Wzór wniosku na przeniesienie w³asno¶ci lokalu - pobierz
Deklaracja o wysoko¶ci dochodów - pobierz
Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego - pobierz
O¶wiadczenie o ilo¶ci osób w lokalu - pobierz
O¶wiadczenie o ilo¶ci osób w lokalu z Kart± Du¿ej Rodziny - pobierz

Poka¿ wszystkie pliki

Spó³dzielnia Mieszkaniowa "Przodownik" w Tomaszowie Mazowieckim © 2007 - 2024