Witamy na stronie. Dzisiaj jest Pi±tek, 11 PaĽdziernik 2024r.

O SPÓŁDZIELNI
INFORMACJE

ZASOBY
AKTY PRAWNE

NEWSLETTER












2012 Miêdzynarodowy Rok Spó³dzielczo¶ci ONZ


Bior±c pod uwagê walory i znaczenie spó³dzielczego systemu gospodarowania oraz jego mo¿liwo¶ci w przezwyciê¿aniu kryzysu gospodarczego, Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych proklamowa³o rok 2012 Miêdzynarodowym Rokiem Spó³dzielczo¶ci. Rezolucja ONZ stwierdza, ¿e spó³dzielczy model przedsiêbiorczo¶ci jest kluczowym czynnikiem urzeczywistnienia rozwoju gospodarczego i spo³ecznego, gdy¿ w maksymalnym stopniu umo¿liwia ludziom partycypacjê w tym rozwoju, zarówno w krajach rozwiniêtych, jak i rozwijaj±cych siê; spó³dzielnie przyczyniaj± siê skutecznie do eliminacji biedy, tworzenia miejsc pracy i integracji spo³ecznej.

Deklaracja wzywa rz±dy, instytucje miêdzynarodowe, spó³dzielnie i wszystkie inne zainteresowane strony do wspierania rozwoju i wzrostu spó³dzielni na ca³ym ¶wiecie. Rezolucja podkre¶la równie¿ konieczno¶æ budowy lepszej ¶wiadomo¶ci na temat spó³dzielczo¶ci i proponuje rz±dom pañstw cz³onkowskich, by dokona³y przegl±du swojego ustawodawstwa dotycz±cego spó³dzielni, by upewniæ siê, czy gwarantuje ono spó³dzielniom mo¿liwo¶ci wzrostu i trwa³o¶ci.

Decyzja ONZ o og³oszeniu Roku Spó³dzielczo¶ci nie jest przypadkowa. To reakcja na zagro¿enia, jakie siê ujawni³y w postaci ostatnich kryzysów gospodarczych. Najpierw amerykañski system instrumentów pochodnych i kredytów subprime doprowadzi³ do zapa¶ci tamtejszy system bankowy, a nastêpnie da³ znaæ o sobie nadmierny poziom zad³u¿enia pañstw. Ju¿ amerykañski kryzys finansowy uzmys³owi³, ¿e rozwój oparty wy³±cznie na indywidualizmie, egoizmie spo³ecznym i przekonaniu , i¿ jedyn± motywacj± ludzkich zachowañ s± przes³anki materialne, posiada powa¿ne luki. Dla zrównowa¿onego, trwa³ego rozwoju potrzebne jest co¶ wiêcej ni¿ tylko ekonomiczna efektywno¶æ. Tym czym¶ jest wiêksza równowaga spo³eczna, któr± mo¿na realizowaæ choæby poprzez rosn±c± partycypacjê ludzi w procesach spo³eczno-gospodarczych, w tym poprzez wspólnotowe formy przedsiêbiorczo¶ci.

Wspólnotowo¶æ, wzajemno¶æ, aktywno¶æ
Polska od pocz±tku transformacji ustrojowej zrezygnowa³a, po czê¶ci z przes³anek politycznych, po czê¶ci z chêci odreagowania przesz³o¶ci, ale tak¿e na skutek silnego wp³ywu teorii neoliberalnej, z rozwoju i wspierania zbiorowych form przedsiêbiorczo¶ci na rzecz indywidualizmu i programów lojalno¶ciowych. Nie kwestionuj±c prawa nikogo do poszukiwania sposobów swojego rozwoju, musimy zauwa¿yæ istotn± ró¿nicê. Wspólnotowe, wzajemno¶ciowe formy aktywno¶ci gospodarczej to troska o dobro okre¶lonej zbiorowo¶ci, budowa wiêzi spo³ecznych, poczucie wspó³gospodarzenia i wspó³odpowiedzialno¶ci, urzeczywistnianie demokracji i spo³ecznej solidarno¶ci. To tak¿e element trwa³ego i zrównowa¿onego rozwoju. Spó³dzielczo¶æ, bêd±ca jedn± z takich form, umiejêtnie ³±czy indywidualn± aktywno¶æ i wynikaj±ce z niej korzy¶ci z ide± dobra wspólnego. Indywidualizm to przede wszystkim troska o siebie, a programy lojalno¶ciowe przypisuj± jedynie ludzi do korzystania z us³ug okre¶lonego przedsiêbiorstwa, wy³±cznie w realizacji jego komercyjnych celów. Marginalizacja wszystkich innych ni¿ komercyjne form aktywno¶ci gospodarczej ludzi, wcze¶niej czy pó¼niej musi przynie¶æ zagro¿enia natury spo³ecznej.

Wiara w racjonalno¶æ indywidualnych zachowañ ludzi zosta³a podwa¿ona, kiedy przedsiêbiorstwo przesta³o s³u¿yæ zaspokajaniu potrzeb i realizacji celów postawionych sobie przez jego w³a¶ciciela, w³asno¶æ sta³a siê anonimowa, maksymalizacja zysku uznana zosta³a za cel sam w sobie, a efektywno¶æ zaczê³a byæ pojmowana jedynie jako proces niekoñcz±cego siê gromadzenia bogactwa. Proces ten wyzwoli³, co prawda niewyobra¿aln± wprost „pomys³owo¶æ i wyobra¼niê", prowadz±c± do wzrostu ogólnego bogactwa, ale ujawni³ jednocze¶nie wcale nie ma³e zagro¿enia. Odpowied¼ na racjonalno¶æ innych ni¿ komercyjne systemów, da³y wyniki badañ pani Elinor Ostrom, która udowodni³a, ¿e w d³u¿szej perspektywie bezpieczeñstwo i efektywno¶æ wspólnotowych form w³asno¶ci i zarz±dzania nie budzi w±tpliwo¶ci, poniewa¿ sprzyja optymalizacji ludzkich decyzji. Za badania te otrzyma³a zreszt± Nagrodê Nobla z dziedziny ekonomii za 2009 rok.

Cz³owiek jest niestety istot± nie pozbawion± s³abo¶ci i u³omno¶ci. Jego postêpowanie musi wiêc byæ okre¶lone zarówno normami prawnymi, jak i spo³ecznie akceptowanym systemem zasad i warto¶ci. Inaczej wyzwalaj± siê cechy, których nikt z nas nie akceptuje, ale z ró¿nych powodów sk³onny jest je tolerowaæ. Przynosz± one jednak powa¿ne zagro¿enia natury gospodarczej i spo³ecznej.

Kryzysy gospodarcze obci±¿aj± jak zwykle wszystkich, jednak najbardziej niczemu nie winnych pracowników najemnych, rencistów i emerytów. Równocze¶nie rozwój „kapitalizmu finansowego” powoduje spadek udzia³u p³ac pracowników najemnych w warto¶ci dodanej przedsiêbiorstw komercyjnych (8,6% w latach 1982 - 2006). Kryzysy maj± jednak tê zaletê, ¿e sk³aniaj± do poszukiwania rozwi±zañ, nowych b±d¼ ju¿ sprawdzonych, które zepchniête zosta³y na margines.

Na tym tle rozpatrywaæ nale¿y system spó³dzielczy jako jedn± z form aktywno¶ci zawodowej i spo³ecznej ludzi, opart± na ponadczasowych zasadach i warto¶ciach. Maria D±browska, znakomita polska pisarka mówi³a: „odj±æ spó³dzielczo¶ci ideê by³oby tem samym co odj±æ mi³o¶ci uduchowienie”. Jan Pawe³ II g³osi³: „spó³dzielczo¶æ dowarto¶ciowuje cz³owieka, chroni±c s³uszne interesy osoby ludzkiej”. Organizacja Narodów Zjednoczonych proklamowa³a rok 2012 Miêdzynarodowym Rokiem Spó³dzielczo¶ci pod has³em „Spó³dzielnie buduj± lepszy ¶wiat”.

Spó³dzielnie dla wszystkich
Wszyscy na przestrzeni czasu i ka¿dy ze swojej perspektywy odnosili siê do spó³dzielczo¶ci z uznaniem jej zasad, warto¶ci i znaczenia dla cz³owieka. Spó³dzielnie oznaczaj± wiêc szansê, szansê na pe³niejsze zaspokojenie ludzkich potrzeb i budowê lepszego, bardziej przyjaznego dla ludzi pañstwa. To szansa dla rolników pozwalaj±ca im zachowaæ bardziej konkurencyjn± pozycjê na rynku, dla pracowników poprzez zabezpieczenie stabilnych i sprawiedliwie op³acanych miejsc pracy, konsumentów mog±cych mieæ mo¿liwo¶æ dostêpu do dobrych jako¶ciowo i we w³a¶ciwej cenie towarów i us³ug. To tak¿e szansa na tañsze, bo wspólnie wybudowane mieszkania i wzmocnienie pozycji drobnych kupców poprzez dokonywanie zbiorowych zakupów i wspólny marketing. Nie musimy tak¿e korzystaæ z us³ug banków, do których zg³aszamy dzi¶ powa¿ne pretensje, lecz zostaæ cz³onkiem banku spó³dzielczego i korzystaæ z jego us³ug jako wspó³w³a¶ciciel.

Spó³dzielnie pomy¶lane bowiem zosta³y i zaprojektowane jako przedsiêbiorstwa cz³onkowskie o trwa³ym, ponadczasowym charakterze, s³u¿±ce wielu pokoleniom. Wydaje siê, ¿e zrozumienie tej kwestii we wspó³czesnych warunkach napotyka najwiêksze problemy. W³asno¶æ prywatna sta³a siê bowiem to¿sama z w³asno¶ci± indywidualn±. Mo¿na to przypisaæ niezbyt odleg³ej z historycznego punktu widzenia przesz³o¶ci, w której to zdeformowana zosta³a wszelka kolektywna w³asno¶æ, a pierwsze lata transformacji przynios³y jej niemal ca³kowit± deprecjacjê. Czas jednak, aby odreagowywanie przesz³o¶ci nie stanowi³o podstawy kszta³towania przysz³o¶ci.

Spó³dzielczo¶æ by³a, jest i pozostanie dobrowolnym wyborem ludzi. Jest oznak± wolno¶ci i demokracji. Spó³dzielczo¶æ to jedna z nielicznych form aktywno¶ci ludzi maj±ca na celu dobro wszystkich tworz±cych j± osób i ¶rodowiska, w którym funkcjonuje. Spó³dzielnie z uwagi na swój spo³eczno-gospodarczy charakter stanowi± najbardziej trwa³e struktury spo³eczne, stanowi±ce znakomity model samoorganizacji spo³eczeñstwa i niezbêdny element pañstwa obywatelskiego. Zas³uguj± wiêc na nale¿n± uwagê, a nie zaledwie na tolerancjê.

Ruch oparty o moralno¶æ
Spó³dzielczo¶æ jest w swej naturze konserwatywna, jest jednocze¶nie liberalna - zak³ada okre¶lone prawem wolno¶ci i swobody, demokratyczny sposób podejmowania decyzji i sprawiedliwy podzia³ umiarkowanych w swym wymiarze korzy¶ci. Spó³dzielczo¶æ tworzy wspólnotê celów dbaj±c± o dobro jej cz³onków. Nie by³a ona i nie jest systemem gospodarczym „g³ównego nurtu", w niczym mu nie zagra¿a, lecz stanowi jego istotne uzupe³nienie, nadaj±c rynkowi bardziej przyjazny, ludzki wymiar, a ludziom umo¿liwiaj±c poszukiwanie sensu ¿ycia.

Spó³dzielczo¶æ jest wiêc sposobem aktywno¶ci gospodarczej nakierowanej na rozwi±zywanie problemów tworz±cej j± wspólnoty i zaspokajanie podstawowych potrzeb jej cz³onków, nie za¶ na maksymalizacjê zysków. Jest najbardziej moraln± i etyczn± form± dzia³alno¶ci spo³eczno-gospodarczej wolnych ludzi opart± na ich aktywno¶ci i pomys³owo¶ci, tak bardzo dzi¶ potrzebn± dla przywrócenia równowagi i zaufania spo³ecznego. Walory spó³dzielczego systemu staj± siê bardziej widoczne w obliczu kolejnego kryzysu finansowego i gospodarczego, którego skutki bole¶nie do¶wiadczaj± spo³eczeñstwa niemal we wszystkich pañstwach ¶wiata. Proklamowanie przez Organizacjê Narodów Zjednoczonych roku 2012 Miêdzynarodowym Rokiem Spó³dzielczo¶ci jest najlepszym dowodem na podkre¶lenie jej roli i znaczenia we wspó³czesnym „zaawansowanym” kapitalizmie. Decyzj± t± wspólnota narodów ¶wiata pragnie zwróciæ uwagê szerokiej opinii spo³ecznej na przymioty spó³dzielczego systemu, daj±ce szansê wielu ludziom na udzia³ w procesie gospodarowania stosownie do posiadanych kwalifikacji i mo¿liwo¶ci. Jedynie wolna gra si³ rynkowych nie bêdzie w stanie zapewniæ zbiorowego i indywidualnego szczê¶cia dla ¶wiatowej populacji. Dzi¶ mo¿na z pewno¶ci± lepiej zrozumieæ ludzi, którzy ponad pokora wieku temu wymy¶lili i zak³adali spó³dzielnie.

W obronie spó³dzielczo¶ci
Wielkim zadaniem dla ¶rodowiska spó³dzielczego w Miêdzynarodowym Roku Spó³dzielczo¶ci jest obrona szlachetnej idei spó³dzielczej. Nale¿y broniæ spó³dzielczo¶ci przed b³êdnymi decyzjami politycznymi, ale tak¿e przed w³asnymi s³abo¶ciami. Nale¿y broniæ systemu, który jest potrzebny ludziom, ale tak¿e pañstwu. Wiêcej dobrych, funkcjonuj±cych zgodnie z miêdzynarodowymi zasadami spó³dzielni, to wiêcej ludzi niezale¿nych i mniejsze obci±¿enie pañstwowych funduszy spo³ecznych. Wiêcej dobrych spó³dzielni to wiêcej ludzi aktywnie uczestnicz±cych w rozwoju spo³eczno-gospodarczym kraju i wnosz±cych w³asny wk³ad w ten rozwój.

Zrozumienie, ¿e spó³dzielnie nie s± produktem rewolucji pa¼dziernikowej, lecz przemys³owej i uznanie ich odrêbno¶ci od sektora komercyjnego jest kluczem do zbudowania w³a¶ciwego dla nich prawa. Tak bowiem jak w³asno¶æ prywatna nie jest to¿sama z w³asno¶ci± indywidualn±, tak te¿ forma gospodarowania spó³dzielczego nie jest to¿sama z form± kapita³ow±. M±dry ustawodawca ró¿nicuje warunki funkcjonowania ró¿nych podmiotów w zale¿no¶ci od celu, jaki im przy¶wieca, a ludzie w zale¿no¶ci od tych warunków i osobistych predyspozycji dokonuj± wyboru formy w³asnej aktywno¶ci.

Opracowanie Krajowa Rada Spó³dzielcza



<< powrót




EKO Prodownik



Zasady selektywnej zbiórki odpadów
e-czynsze
Wej¶cie do systemu
e-czynsze


osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej Przodownik
osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej Przodownik
osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej Przodownik

Pliki do pobrania
Wzór wniosku na przeniesienie w³asno¶ci lokalu - pobierz
Deklaracja o wysoko¶ci dochodów - pobierz
Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego - pobierz
O¶wiadczenie o ilo¶ci osób w lokalu - pobierz
O¶wiadczenie o ilo¶ci osób w lokalu z Kart± Du¿ej Rodziny - pobierz

Poka¿ wszystkie pliki

Spó³dzielnia Mieszkaniowa "Przodownik" w Tomaszowie Mazowieckim © 2007 - 2024