Witamy na stronie. Dzisiaj jest Piątek, 1 Lipiec 2022r.

O SPÓŁDZIELNI
INFORMACJE

ZASOBY
AKTY PRAWNE

NEWSLETTERHistoria Spółdzielni


Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przodownik" w Tomaszowie Mazowieckim powstała w 1958 roku, została zarejestrowana w Sądzie Powiatowym w Łodzi w dniu 14.03.1958r.

Założycielami Spółdzielni byli: - Pluta Bronisław, Broszczyk Stanisław, Szewczyk Benedykt, Magiera Zygmunt, Śliwiński Ryszard, Warsicki Jan, Tokarska Genowefa, Romanowska Stanisława, Skowrońska Stanisława, Kowalczyk Maria, Zimnicki Janusz, Bończyk Wojciech, Ogłuszko Marian, Krzysztofik Alicja. W ciągu pierwszych 10 lat Spółdzielnią kierował Zarząd społeczny, jego pierwszymi członkami byli: Pluta Bronisław, Zimnicki Bronisław, Goliat Henryk. W kolejnych kadencjach społecznego Zarządu pracowali: Masłowski Tadeusz, Kamiński Ryszard, Kiełbasiński Bohdan, Magiera Zygmunt, Hornich Wacław, Segiet Edward, Rutkowska Krystyna.

Pierwszym przewodniczącym Rady Nadzorczej był pan Magiera Zygmunt, a następnymi: Ptaszyński Kazimierz, Suszka Tadeusz, Kamiński Ryszard, Barański, Stanisław, Rybicki Stanisław, Sasinowski Antoni, Jacak Józef, Kobacki Janusz, Chuderski Bogusław, Piątek Jan, Kula Zbigniew, Albrecht Czesław, Sońta Włodzimierz.

Najdłużej, bo 16 lat, przewodniczącym Rady Nadzorczej był pan Janusz Kobacki. W okresie dziesięcioletniej pracy społecznego Zarządu wybudowano w systemie tradycyjnym wg. obowiązującej wówczas oszczędnościowej technologii 777 mieszkań w osiedlach: "Wyzwolenia I" i "Zapiecek", a pierwsze 35 mieszkań oddano do użytku w lipcu 1960 roku w osiedlu "Wyzwolenia I".

Począwszy od kwietnia 1968 roku w 6-cio osobowym składzie Zarządu dwóch członków pracowało na etacie, a społecznie w Zarządzie pracowali: Masłowski Tadeusz, Hornich Wacław, Kubicz Marian i Rutkowska Krystyna. Od 1970 roku w 6-cio osobowym składzie Zarządu na etacie pracowało 3 członków. Od 1990 roku Zarząd składał się z 3 zatrudnionych na etatach członków. Pierwszymi etatowymi członkami Zarządu byli: Włodzimierz Sońta - przewodniczący oraz Zygmunt Magiera i Kazimierz Kobalczyk - członkowie Zarządu.

Kolejno etatowymi przewodniczącymi Zarządu Spółdzielni byli:

  • Sońta Włodzimierz od 1968 r. do 1973r.,
  • Gruszczyński Henryk od 1973r. do 1979r.,
  • Koszuta Lucjan od 1979r. do 1990r.,
  • Szczykutowicz Józef od 1990r. do 1993r.
  • Koszuta Lucjan od 1993r. do 2006r.,
  • Nowakowski Jan od 2007r. - pracuje nadal.

Największy przyrost zasobów mieszkaniowych Spółdzielni nastąpił w latach 70-tych i 80-tych oraz w 1990 i 1991 roku. Budowano w tym czasie mieszkania z wielkiej płyty w systemie OWT-67 / osiedla: "Niebrów" i "Wyzwolenia II" a następnie w systemie "Szczecin" w osiedlach; "Hubala" i częściowo "Niebrów". Łącznie na przestrzeni tych lat wybudowano 6763 mieszkania.

W tym samym okresie Spółdzielnia wybudowała 7 pawilonów handlowo-usługowych dla potrzeb zasobów mieszkaniowych, dwie kotłownie osiedlowe i zorganizowała zaplecze remontowo-konserwacyjne dla potrzeb zasobów mieszkaniowych. Wybudowała również w tym czasie i uruchomiła 3 spółdzielcze kluby kultury, których działalność finansowała do 1990 roku.

Równocześnie z budową nowych mieszkań w latach 80-tych Spółdzielnia "przystąpiła do modernizacji najstarszych zasobów mieszkaniowych, wyposażając je w instalacje: gazowa, zbiorczych anten telewizyjnych oraz co. i c.w. w oś. "Wyzwolenia I". Po 1993 roku podjęto długofalowy, szeroki program prac termo-modernizacyjnych, którego celem jest poprawa warunków zamieszkiwania w istniejących zasobach i zahamowanie wzrostu kosztów utrzymania mieszkań. Dotychczas w tym zakresie dla 4238 mieszkań zmodernizowano budynkowe i grupowe węzły cieplne /60 szt. węzłów/ wyposażając je w automatykę regulacyjno-pogodową. Tę samą ilość mieszkań, jednocześnie, wyposażono w podzielniki kosztów ciepła. Ocieplono całkowicie 30 szt. budynków, 232 szt. szczytów budynków, stropodachy we wszystkich budynkach wymagających ocieplenia. Systematycznie, w każdym roku, dokonuje się wymiany stolarki okiennej. Obecnie Spółdzielnia zrzesza 9554 członków, eksploatuje 8905 mieszkań, 160 lokali użytkowych, 256 garaży indywidualnych i 1 garaż wielostanowiskowy z 50 miejscami postojowymi. Cały wysiłek Zarządu Spółdzielni skierowany jest i będzie w następnych latach głównie na kontynuację prac z zakreślonego programu termo-modernizacji. Zadania inwestycyjne w zakresie budowy nowych mieszkań od kilku lat są szczątkowe i sprowadzają się do zabudowy istniejących enklaw wolnych terenów istniejących w spółdzielczych osiedlach. Spółdzielnia nie przewiduje przyrostu zasobów mieszkaniowych powyżej 10.000 mieszkań.<< powrót
EKO Prodownik

Zasady selektywnej zbiórki odpadów
e-Czynsze
Wejście do systemu
e-Czynsze


osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej Przodownik
osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej Przodownik
osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej Przodownik

Pliki do pobrania
Wzór wniosku na przeniesienie własności lokalu - pobierz
Deklaracja o wysokości dochodów - pobierz
Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego - pobierz
Oświadczenie o ilości osób w lokalu - pobierz
Oświadczenie o ilości osób w lokalu z Kartą Dużej Rodziny - pobierz

Pokaż wszystkie pliki

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przodownik" w Tomaszowie Mazowieckim © 2007 - 2020